Od 1.4.2018 byla v České republice zahájena augmentačním léčba v tzv. ambulantním režimu. Tento režim umožňuje pacientům žijícím v delší vzdálenosti od centra pro AATD, aby dostávali augmentační léčbu alfa-1 antitrypsinem (AAT) v místě bydliště, v ordinaci praktického lékaře nebo ambulantního pneumologa.
Ambulantní režim je zahájen 3 aplikací AAT v centru k případné detekci nežádoucích účinků, od 4.infuze pak může k aplikacím infuzí docházet už v místě bydliště. Kontroly v centru probíhají každé 3 měsíce, kdy si pacient vyzvedne počet infuzí na další 3 měsíce ambulantní léčby.
Tento režim poskytuje pro léčené pacienty řadu výhod:
- Umožňuje podávání v týdenních intervalech, kdy je vyšší pravděpodobnost udržení terapeutické hladiny mezi infuzemi.
- Šetří pacientům čas, zvyšuje jejich komfort.
- Zlepšuje spolupráci pacientů a dodržování léčebného režimu.
- Omezuje absence pacientů v zaměstnání.
Ideálním cílem je do budoucna domácí léčba samotným pacientem, případně za pomoci jeho rodiny. Preparát Respreeza je k tomuto druhu podávání schválen, nicméně předpokládá kvalitní proškolení samotných pacientů nebo příslušníků jejich rodin. K tomuto kroku se v budoucnu chystáme přistoupit.
V příloze se můžete podívat na způsob přípravy infuze k nitrožilnímu podání alfa-1 antitrypsinu, počet a frekvence podání se řídí předpisem z centra.
Leták ke stažení
- Rekonstituce a podávání přípravku Respreeza - Následující informace jsou určeny pro zdravotnické pracovníky a pacienty způsobilé pro podávání přípravku v domácím prostředí / podávání sobě samému